Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma 11 Yolu (+ Tarayıcı Uzantıları)

A+
A-
Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma 11 Yolu (+ Tarayıcı Uzantıları)

Windows 10 ekran görüntüsü alma sayesinde eğitim gönderilerinin ve sınıf sunumlarının ekran görüntülerini kolaylıkla alabilirsiniz. Bilgisayar üzerinde yapmış olduğunuz işlemleri kimi zaman ekran görüntüsü olarak sunmak isteyebilirsiniz.

Çevrimiçi öğretim materyalleri topluyorsanız, çeşitli program ve tarayıcı uzantıları kullanılarak ekran görüntüleri kolayca alınabilir. Windows işletim sistemi 9 farklı şekilde ekran görüntüsü almanıza izin verir. Bu yazımızda görünür ekranınızı, seçtiğiniz bölümü, tüm sayfayı vb. Kaydetmek için kullanacağınız program ya da tarayıcı eklentileri birlikte öğreneceğiz.

Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma Kısa Yolları

 Hızlı yöntem 

PrtScn

Bu, Windows 10’da ekran görüntüsü almanın en kolay yöntemidir. İstediğiniz sayfayı açın ve klavyenizin en üst satırından PrtScn düğmesine basın (+ = düğmesinin hemen üstünde). Bu kadar. Windows, görünür ekranınızı otomatik olarak kaydedecektir.

Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma

Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma

Bir fotoğraf düzenleyici açın ve klavyede Ctrl + V tuşlarına basın veya ekran görüntüsü resminizi eklemek için Düzen menüsünden “Yapıştır” ı seçin. Gereksinimlerinize göre metin ekleyin veya resmi kırpın ve kaydedin.

Windows tuşu + Shift + S

Ekran görüntüsünü almak istediğiniz bir web sayfasını veya uygulamayı açın. Klavyede Windows tuşu + Shift + S tuşlarına birlikte basın. Şimdi küçük bir menü, ekranınızı dikdörtgen, serbest biçimli, Windows ve Tam ekran alıntılama araçlarıyla kaplayacak.

Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma Kolay Yöntem

Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma Kolay Yöntem

Ekranınızın anlık görüntüsünü almak için bir ekran alıntısı türü seçin ve ana ekranda bir şekil çizin. Windows, çıktıyı panonuzda depolar. Bir fotoğraf düzenleme uygulaması açın ve ekran görüntüsünü düzenlemek ve kaydetmek için Ctrl + V tuşlarını kullanın.

Windows tuşu + PrtScn

Bu, Windows 10 ekran görüntüsü almanın başka bir hızlı yöntemidir. Windows logo tuşu + PrtScn tuşlarına basın ve pencerenin kaydedildiğini onaylamak için ekran bir saniye karartacaktır. Çıktınızı görmek için Resimler> Ekran Görüntüleri klasörüne gidin.

Alt + PrtScn

Alt + PrtScn tuşlarına birlikte basın. Windows, görünür ekranınızın bir ekran görüntüsünü alacak ve bunu panoya kopyalayacaktır. Ekran görüntünüzü görüntülemek ve değiştirmek için herhangi bir resim düzenleyiciyi kullanın.

Ctrl + PrtScn

Bir Windows masaüstünde ve dizüstü bilgisayarda hızlı bir şekilde ekran görüntüsü almak için Ctrl + PrtScn tuşlarını birlikte kullanın. Paint veya benzer bir düzenleme yazılımını açın, görüntülemek ve paylaşmak için resmi panonuzdan yapıştırın.

Windows + Alt + PrtScn

Windows 10 kullanıcıları, Yaratıcılar ve daha yeni güncellemeler ile ekran kaydı için başka bir kısayol aldı. Windows + Alt + PrtScn tüm mevcut ekranın ekran görüntüsünü alır ve kaydettiğinizde sağ tarafta Windows Oyun çubuğundan küçük bir onay kutusu görürsünüz. Diğer ekran görüntüsü kısayollarının aksine, çıktıyı Videolar> Yakalamalar’a kaydeder.

Fn + PrtScn

Fn tuşu olan bir dizüstü bilgisayarınız var mı? Ctrl ve Windows logo tuşları arasında görünecektir. Fn + PrtScn tuşlarının kombinasyonu Ctrl + PrtScn gibi çalışır ve ekranınızı panoya kopyalar. PhotoShop veya Paint (Ctrl + V) gibi bir fotoğraf düzenleme uygulamasını kullanarak anlık görüntüyü toplayabilirsiniz.

Fn + Windows + PrtScn

Mevcut ekranınızı kaydetmek için Fn + Windows + PrtScn tuşlarını aynı anda kullanın. Dosyayı anında Ekran Görüntüleri klasörüne (Resimler> Ekran Görüntüleri) kaydeder.

Fn + Alt + PrtScn

Bu, Alt + PrtScn yöntemine çok benzer. Panoya kopyalanacak bir ekran görüntüsü almak için klavyede Fn + Alt + PrtScn tuşlarına basın. Bir resim düzenleyici kullanarak düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

Windows + G veya Windows Game Bar

Windows 10 PC’de oyun oynamanın veya başka bir şeyin ekran görüntülerini mi çekmek istiyorsunuz? Her durumda, birçok ilginç seçeneğin bulunduğu Oyun çubuğunu açmak için Windows tuşu + G tuşlarına basın.

Mevcut ekranın anlık fotoğraflarını çekmenize veya kısa videolarını kaydetmenize olanak tanır. Dosyayı png formatında kaydetmek için ‘Yakala’ düğmesine tıklayın. Ekran görüntüsü resminizi bulmak için Videolar> Yakalamalar’ı ziyaret edin.


 Gelişmiş Yöntem 

Alıntı ve Taslak

Alıntı ve Taslak, ekran görüntülerini ihtiyaçlarınıza göre almak ve özelleştirmek için kullanılan Windows uygulamasıdır. Başlat menüsünü tıklayın ve tüm uygulamalardan Alıntı ve Taslak’ı açın. Alternatif olarak, Windows görev çubuğundan arama kutusunu açın ve oraya ‘Alıntı ve Taslak’ yazın.  Açmak için sonuçlardan “Alıntı ve Taslak” ı seçin.

Windows 10’da herhangi bir ekranın ekran görüntüsünü almak için harika bir küçük araçtır. Uygulamanın sol üst köşesindeki ‘Yeni’ düğmesini tıklayın ve bu seçeneklerden herhangi birini seçin ve 3 saniye ya da 10 saniyede içinde ekran görüntüsü alın. Daha sonra, kapanmak için istediğiniz pencereyi açın. Bekle.

Bir dizi araç, ekranı çeşitli ekran görüntüsü seçenekleriyle (Windows + Shift + S) kaplayacaktır. Gerekli kısmı bir ekran alıntısı olarak sürükleyip saklamak için farenizi kullanın. Fareyi bıraktığınızda, sizi otomatik olarak özelleştirme araçlarıyla birlikte kaydedilen çekimi görebileceğiniz uygulama penceresine yönlendirecektir.

Önemli noktaları işaretlemek veya şeyleri rahatça açıklamak için dokunarak yazma, vurgulayıcı, cetvel ve diğer seçenekleri içerir. Bitirdiğinizde, yapılan değişiklikleri onaylamak için Kaydet düğmesine basın.

Ekran Alıntısı Aracı

Windows 10 ekran görüntüsü alma seçenekleri oldukça çoktur. Bilgisayarınızın sol alt kısmında bulunan ara kısmına ekran alıntısı aracı yazmanız yeterlidir. Karşınıza çıkacak Windows uygulamasına tıklayıp kolaylıkla ekran görüntüsü alabilir ve bunu hızlı bir şekilde bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Almış olduğunuz ekran görüntüsü üzerinde ufak düzenlemeler yapabilirsiniz ancak bu uygulama güncelleştirme de yerini alıntı ve taslak uygulamasına bırakmıştır.


 

Tarayıcı uzantıları

Google Chrome mağazasında, ekranları düzenlemek ve güzelleştirmek için gelişmiş seçeneklerle kaydetmek için çeşitli uzantılar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları.

Harika Ekran Görüntüsü

Google Chrome için en popüler ekran kaydedicidir. Müthiş Ekran Görüntüsü, proje yönetimi araçları veya bulut aracılığıyla alıntılar oluşturabilir, açıklama ekleyebilir ve bunları başkalarıyla paylaşabilir. Ayrıca metinleri yazmanıza ve vurgulamanıza, şekiller ve emojiler eklemenize, görüntüleri bulanıklaştırmanıza vb. Olanak tanır.

Birçok bulut depolama hizmeti ve çevrimiçi platformla yerleşik entegrasyonlarla, daha iyi işbirliği yapmak ve proje iş akışınızı iyileştirmek için ekip arkadaşlarınızla anında dosya paylaşabilirsiniz. Ekran görüntüleri ayrıca cihazınıza indirilebilir veya bunları doğrudan ayarlar panelinden yazdırabilir veya bir PDF dosyasına dönüştürebilir.

Demo ve Kurulum

FireShot

FireShot, ekran görüntülerini ücretsiz olarak kaydetmek için başka bir Chrome uzantısıdır. Dosyaları hızlı bir şekilde PDF’ye veya resim biçimlerine dönüştürmenize ve bunları alıcılara Gmail aracılığıyla göndermenize yardımcı olur. Harika ekran görüntüsünün yanında, premium sürüme yükseltmeden ekran görüntülerini burada düzenleyemezsiniz.

Demo ve Kurulum

Nimbus Ekran Görüntüsü

Nimbus, ekran görüntüsü almak için en sevdiğim tarayıcı eklentileridir. Ek açıklama, vurgulayıcı, şekiller, efektler ve diğerleri gibi ekran görüntüsü görüntülerini özelleştirmek için ihtiyacınız olan tüm seçeneklerle birlikte gelir. Nihai görüntüleri yerel depolama alanınıza indirin veya Slack’e gönderin veya bulut depolama hesabınıza yazdırın veya yükleyin.

Demo ve Kurulum

Windows 10 ekran görüntüsü alma hakkında sizlere bilgiler verdik. Sizlerin ekran görüntüsü almak için en sevdiğiniz yöntem hangisi? Aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bize bildirin.

İnternet kullanıcılarını merak ettiği bazı yazıları aşağıdan okuyabilirsiniz.

İnstagram Hesap Silme

İnstagram Gizli Hesap Görme

Brawl Stars Elmas Hilesi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.