Posta Pulu Nereden Alınır? Posta Pulu Fiyatları Ne Kadar?

Posta pulları nereden alınır? Her ne kadar gündelik hayatta eskisi kadar kullanmıyor olsak da posta pulları kullanılmaya devam ediyor. Peki posta pulunu nereden satın alabilirim? Posta pulu nerede bulunuyor? Posta pulu almak için nereye gitmeliyim? Yeni posta pullarını nereden alabilirim? İşte bütün sorularınızın cevaplarını bu yazımızdan öğreneceksiniz.

Posta Pulu Nereden Alınır? Posta Pulu Fiyatları Ne Kadar?

Posta pulu nereden alınır? Sorusunu cevaplamadan önce posta pulları eskiden yaygın bir şekilde kullanılırken günümüzde kullanımı azaldı. Posta pulu hem pratik hem de kullanım açısından oldukça çok yönlüydü. Posta pulu sayesinde posta gönderilerinin ücretinin ödendiği ifade edilirdi. Posta pulu gönderilerinin üzerine yapıştırılan etiketlerdir.

Posta Pulu Nedir?

Posta pulu ilk defa 1840 tarihinde İngiltere’de kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise ilk defa Osmanlı Devleti döneminde 1 Ocak 1863 tarihinde posta pulu kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de teknoloji çok gelişmediği zamanlarda posta pulları çok meşhurdu ve herkes tarafından aranılan ürünlerden biriydi. Posta pulları gönderi ücretinin ödendiği ifade eden simgelerden olduğu için önemsenmiş ve yıllarca kullanılmıştır. Her ne kadar kullanımı azalsa da posta pulu bazı devlet daireleri tarafından kullanılmaya devam ediyor.

Posta pullarının yerine artık antiye zarf ve antiye kartlar kullanılmaya başlandı. Posta pulları da artık koleksiyonerler tarafından satın alınmaya başladı. Kimi posta pulları belirli sayı da basıldığı için iyi paralara satılmaya başlandı. Kimi koleksiyoner posta pullarını, zarfları, kartları, damgaları ve posta kartlarını toplamaktadır.

Posta Pulu Ne İşe Yarar?

Posta pulu gönderinin ücretinin ödendiğini ifade eden yapışkanlı bir kağıttır. Yapışkanlığı olduğu için zarfın üzerine kolaylıkla yapışır. Kimi posta pullarının üzerinde sadece yazı varken, kimi posta pulunun üzerinde sadece resim vardır. Posta pullarının üzerinde ücretlerde yazmaktadır. Her pulun bir değeri vardır. Pulların üzerinde ücretlerini görmeniz mümkündür. Bazı pulların üzerinde 1 lira, 50 kuruş ve 25 kuruş yazmaktadır.

 • Gönderinin ücretinin ödendiğini gösterir.
 • Tarihi ya da anı niteliği taşır.
 • Koleksiyonu yapılır.
 • Gönderinin ücretinin ödendiğini gösterir.
 • Özel günler için sınırlı sayıda basılır.

Ağrı Nike Fabrikası İş Başvurusu

Posta Pulu Nereden Alınır?

Posta pulları ülkemizde artık çok kullanılmadığı için satın almanız ve kullanmanız çok mümkün değildir. Herhangi bir gönderi de posta pulları istenmediği için ihtiyaç da duyulmuyor. Piyasada yer alan posta pulları ise pul koleksiyoncuları tarafından toplanmaktadır. Posta pulunu yine de bulmanız mümkündür. PTT tarafından belirli yerlerde posta pulları satılmaktadır. Bunun için vatandaşlar PTT şubelerine ya da kırtasiyelere posta pulunu sorabilirler. Posta pulu devri bittiği için bulmanız çok da mümkün olmayacaktır. PTT şubelerinden 10 TL’lik ya da daha üst katlarda pul alımı yapabilirsiniz.

Eğer sınırlı sayıda basılmış eski posta pullarını satın almak isterseniz pul koleksiyonu yapan kişilerle iletişime geçmeniz gerekebilir.

Posta Pulu Çeşitleri

Posta pulu nereden alınır? sorusunun cevabını verdikten sonra posta pulu çeşitlerine bakalım. Bazı posta pulları resmi kurumlar tarafından kullanılırken, kimi posta pulları kişisel olarak kullanılmaktadır.

 • Sürekli Pul: Bu pullar çok sayıda basılır. Genel olarak çift renkli basılırlar.
 • Anma Pulu: Bu pullar özel olarak basılır. Tarihi bir günü ya da tarihi bir şahsiyetin önemini vurgulamak için belirli sayıda basılır.
 • Resmi Pul: Bu pullar yalnızca resmi devlet kurumları tarafından kullanılan pullardır. Resmi kurumların gönderilerinde bu pulları görmek mümkündür.
 • Kişisel Pul: Bu pullar kişilerin taleplerine göre PTT tarafından basılan pullardır. Genellikle anı olarak kullanılan kişisel pullar gönderilerde de kullanılabilir.
 • Ek Değerli Pul: Yılda 2 defa PTT tarafından çıkarılan ek değerli pulun gelirleri Kızılay ile Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna verilir.
 • Takse Pulu: Gönderinin posta ücreti ödenmediyse ya da eksik ödendiyse, ceza verilir bu cezalar için takse pulu kullanılır.

PTT Posta Pulu Fiyatları

Posta pulları fiyatları kimi illerde türüne göre çeşitlilik gösterebilir. Genel olarak fiyatlarını sizlere aşağıda yazdık. 2022 yılında fiyatların şuan ne kadar olduğu kesin değildir.

 • Anma pulu fiyatları: 4 TL ila 18 TL arasında
 • Sürekli pul fiyatları: 2 TL ila 29.70 TL arasında
 • Resmi pul fiyatları: 3.80 TL ila 32.65 TL arasında
 • Kişisel pulun fiyatı ise talebe göre değişiklik gösterir.

Okul için Posta Pulu Nereden Alınır

Posta pulu nereden alınır? Sorusuna yanıt verirken resmi kurumlardan biri olan okullarımızı unutmayalım. Okullar kimi zaman PTT aracılığıyla öğrenci velililerine resmi evrak gönderirler bu evrakları gönderirken de, pulları kullanırlar. Okullar posta pulunu PTT kurumlarından alırlar.

Posta pulu satılıyor mu?

Posta pulu PTT tarafından satışa sunulmaktadır. Her yıl pullar grafiker ve ressamlar tarafından çizilir ve PTT tarafından basımı yapılır ve satışa sunulur. Pullar PTT'nin resmi web sitesi olan https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/Posta/PulVeFilateli.aspx adresinden yayınlanmaktadır.

Posta pulu ne işe yarıyor?

Posta pulu gönderilerinin ücretinin alındığını gösteren yapışkanlı etiketlerdir. Resimli ve yazılı olarak kullanılmaktadır. Eski yıllarda çok aktif bir şekilde kullanılırken günümüzde nadiren kullanılmaktadır.

Pul koleksiyonunu kim alır?

Pul koleksiyonunu genellikle pul koleksiyonu yapan kişiler almaktadır. Pul koleksiyonu yapan kişilere sosyal medya platformlarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Pul koleksiyonu için çeşitli gruplar ve sayfalar yer almaktadır.

Ülkemizde basılan ilk pulun adı nedir?

1 Ocak 1863 yılında ülkemizde ilk kez yapışkanlı bir pul basılmıştır. Orta Asya'nın pul basan ikinci bağımsız ülkesi olarak bilinmektedir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.