İnstagram Post Boyutu

A+
A-
İnstagram Post Boyutu

İnstagram post boyutu gönderi oluşturacaksanız en önemli detaylardan biridir. İnstagram gönderi türlerini çeşitlendirmiş ve gönderilere de belli ölçüler belirlenmiştir, o ölçülerde paylaşımlarınız İnstagram uygulamasında daha net ve etkileyici gözükecektir. Post boyutu iyi olmayan gönderiler istediğiniz gibi gözükmeyecek ve bu sizin tadınızı kaçıracak.

Takipçilerinizle etkileşim kurmanın ve göz alıcı içerik sunmanın pek çok inanılmaz yolu var. İnstagram’da çok sevdiğiniz bir postu paylaşırken en iyi şekilde gözükmesini isteriz.

Bu yazımızda İnstagram için gönderi oluştururken bütün gönderilerin boyutlarını bileceksiniz ve mükemmel boyutlu resimler ve videoları kolaylıkla oluşturabileceksiniz.

İnstagram hikaye, post, video ve reels gönderi türlerinden oluşmaktadır. Ayrıca bu yazımızda her türlü İnstagram gönderisinin ölçümlerini veren ücretsiz bir infografik oluşturduk. Bunu indirmeniz için sizlere bağlantıyı yazımız içerisinde paylaşacağız.

İnstagram Post Boyutu ve Ölçümleri

İnstagram video ve fotoğraf boyutları, paylaşıldığı fotoğrafın yönüne ve araca bağlı olarak değişen boyutlara sahiptir. İşte en yaygın Instagram fotoğraf ve video boyutlarını gösteren bir liste;

İnstagram Post Boyutu ve Ölçüleri

İnstagram Post Boyutu ve Ölçüleri

 

 

İnstagram Gönderisinin Türü Instagram Gönderi Boyutu
Kare Fotoğraf 1080 x 1080 piksel
Manzara Fotoğrafı 1080 x 608 piksel
Portre Fotoğrafı 1080 x 1350 piksel
Instagram Hikayeleri 1080 x 1920 piksel
Instagram  Reels 1080 x 1920 piksel
IGTV Kapak Fotoğrafı 420 x 654 piksel
Instagram Kare Videosu 1080 x 1080 piksel
Instagram Manzara Videosu 1080 x 608 piksel
Instagram Portre Videosu 1080 x 1350 piksel

İnstagram’da fotoğraf ve video paylaşırken akılda tutulması gereken iki şey vardır: en boy oranı ve boyut.

En boy oranı, bir resmin yüksekliğine göre genişliğini ifade eder.

4:5 veya 9:16 gibi bir oran olarak ifade edilir; burada ilk rakam genişliği ve ikinci rakam yüksekliği temsil eder.

Fotoğraflarınızın ve videolarınızın İnstagram’ın en boy oranı kurallarına uyduğundan emin olmanız önemlidir, aksi takdirde gönderileriniz İnstagram tarafından belirlenen bir orana uyacak şekilde kırpılırlar ve bu da görüntünüzün bir kısmının kaybolmasına neden olabilir.

En boy oranı gibi, boyut iki sayıyla ifade edilir – ilki genişliği ve ikincisi yüksekliği temsil eder.

Örneğin, 1080 piksele 1080 piksel bir görüntü boyutu, 50 piksele 50 piksellik bir boyuttan çok daha büyüktür.

Peki İnstagram post boyutu neden önemlidir?

İnstagram, fotoğraflarınızı ve videolarınızı sıkıştırsa da, en uygun çözünürlükte paylaşmak her zaman daha iyidir. Gönderileriniz doğru bir ölçüye sahip olduğunda İnstagram fotoğrafınızı sıkıştırdığında, görüntü kalitesini gerçekten etkilemeyecektir.

Instagram Fotoğraf Gönderisi Boyutları

İnstagram 2012’de ilk kez piyasaya çıktığında (çok uzun yıllar geçmiş) Kullanıcılar yalnızca 1: 1 en boy oranında fotoğraf yükleyebiliyordu.

Güzel manzara ve portre fotoğraflarını paylaşmak isteyen kullanıcılar, fotoğraflarını bir kare şeklinde kırpmaya veya geçici çözümler oluşturmak için diğer uygulamaları kullanmak zorunda kaldı. Bu zaman alıcı duruma son verdik diyebiliriz. İnstagram post boyutu bilmek sizi bunlardan kurtaracaktır.

Instagram fotoğrafları kare olmak zorunda mı?

İnstagram fotoğraflarınızın kare olması gerekmez. Böyle zorunluluk söz konusu değildir.  Dikey ve yatay gönderilerinizi de kırpmadan yükleyebilirsiniz. İşin püf noktasını bilmek önemlidir. Fotoğrafınızın en kısa kenarının 1080 piksele kadar olduğundan emin olursanız gönderiniz çok iyi olacaktır.

İnstagram’ın da bir sınırı olduğunu unutmayın bir fotoğrafın genişlik-yükseklik oranını aşan bir fotoğraf yüklerseniz, fotoğrafınızı kırpmanız gerekir. ☹️

Bunu göz önüne alarak geleneksel kare, portre ve manzara dahil Instagram fotoğraf gönderileri için en iyi resim boyutlarından bahsedelim.

İnstagram Kare Fotoğraf Boyutu

İdeal Boyut: 1080 piksele 1080 piksel

Geleneksel bir fotoğraf gönderisinin en boy oranı 1:1 karedir.

Kare post boyutu çoğunlukla sıklıkla kullanıldığı için otomatik kırpma işlevi nedeniyle genellikle ilk denemede elde edilmesi en kolay fotoğraf boyutudur.

Eğer İPhone bir telefonunuz varsa doğrudan İnstagram kare boyutlarına uygun bir fotoğraf çekebilirsiniz!

En iyi sonuçlar için fotoğrafınız 320 piksele 320 piksel ve 1080 piksele 1080 piksel arasında olmalıdır.

Instagram görüntü kalitesini düşürür mü?

Hiç fotoğraflarınızın bulanık yüklendiği merak ettiniz mi? 1080 pikselden fazla fotoğraf yüklediğinizde fotoğraflarınızın bulanık olduğunu göreceksiniz.

Bu ölçümlerden daha büyük bir görüntü yüklerseniz, Instagram görüntüyü görüntülenmek üzere otomatik olarak sıkıştıracaktır. Aşırı fotoğraf sıkıştırma, görüntü ayrıntılarını bozarak kaliteyi büyük ölçüde etkiler. ☹️

Aynı şey 320 x 320 pikselden daha küçük bir resim yüklediğinizde de geçerlidir .

Instagram, görüntüyü genişlettiği için bulanıklığa neden olacaktır . 👎

Gönderilerinizin en iyi şekilde olabilmesi için  en iyi fotoğrafı elde etmek için 1080 piksele 1080 piksel kare fotoğraf boyutlarını hedefleyin. Böylelikle Instagram’da görüntülenen sıkıştırılmış sürüm, çözünürlüğü etkilemeden Instagram mobil ve masaüstünde kusursuz görünecek olan 600 piksele 600 piksel civarında olacak!

Sıkıştırma sıkıntınızı hiçbir şey çözmeyecek gibi görünmüyorsa , masaüstünüzden yüklemeyi deneyin.

Instagram’ın web uygulaması fotoğraf kalitesini mobil uygulamadan çok daha etkili bir şekilde koruyor!

Instagram hangi çözünürlüğü kullanıyor?

İnstagram uygulaması, fotoğraflarınızı 1080 piksel genişliğe kadar mümkün olan en iyi çözünürlükte yüklüyor.

Fotoğraf genişliğiniz 320 ile 1080 piksel arasında olduğu sürece, uygulama orijinal çözünürlüğünü koruyacaktır.((fotoğrafın en boy oranı da doğru olduğu sürece) .

Fotoğrafınızın en boy oranı desteklenmiyorsa, otomatik olarak kırpılır ve bu, fotoğrafınızın çözünürlüğünü etkileyebilir.

Her seferinde doğru bir şekilde elde etmek istiyorsanız, otomatik yeniden boyutlandırma veya sıkıştırmayı önlemek için resminizi yüklemeden önce maksimum 1080 piksel genişliğinde yeniden boyutlandırdığınızdan emin olun !

Instagram için fotoğrafları nasıl yeniden boyutlandırırım?

Instagram fotoğrafınızda kalite sorunlarından kaçınmak için, fotoğrafınızı Instagram’a yüklemeden önce her zaman uygun boyut ve en boy oranına göre yeniden boyutlandırmaya çalışmalısınız .

Instagram fotoğrafınızı Adobe Photoshop, LightRoom ve daha fazlası gibi çeşitli masaüstü ve web fotoğraf düzenleyicileriyle yeniden boyutlandırabilirsiniz!

Instagram Portre Boyutu

İdeal Fotoğraf Boyutu: 1080px’e 1350px

Kesmeden Instagram’a tam bir resmi nasıl sığdıracağınızı mı merak ediyorsunuz?

Bunu portre ve manzara fotoğraflarıyla yapabilirsiniz! Portre fotoğraflarının ilk denemede hemen elde edilmesi oldukça kolaydır, ancak büyük boyutlu dikey fotoğrafları Instagram boyutlarına sığacak şekilde kırpmanız gerekecek.

Instagram portresi ne boyuttadır?

İdeal Instagram portre en boy oranı 4: 5’tir ve ideal fotoğraf boyutu 1080 piksele 1350 pikseldir.

Daha büyük bir portre yüklerseniz, 4: 6 veya 9:16 (bir Snapchat fotoğrafının boyutu) deyin, fotoğrafın bir bölümünü sığacak şekilde kırpmanız istenir.

Instagram’a tam bir resmi nasıl sığdırırsınız?

Tam portre oluşturmanızı bir kareye kırpmadan Instagram’a yüklemek istiyorsanız, fotoğrafınızı yüklerken, portrenizi (veya yatay fotoğrafınızı) mevcut maksimum en boy oranına otomatik olarak ayarlamak için kullanışlı tam boyutlu düğmeyi kullanabilirsiniz.

Resmin tamamını Instagram’a sığdırmak için fotoğrafınızın sol alt köşesindeki genişletme oklarına dokunmanız yeterli !

Ayrıntılardan bahsetmişken, fotoğraf sıkıştırma ve büyütme ile ilgili aynı kurallar burada da geçerlidir.

Instagram için en iyi çözünürlüğü elde etmek için, portre fotoğrafınızı 1080 piksele 1350 piksel civarında boyutlandırın. Bu şekilde, otomatik sıkıştırma dikey çekiminizin kalitesini etkilemez!

Instagram Yatay Fotoğraf Boyutu

İdeal Fotoğraf Boyutu: 1080 piksel x 1350 piksel

Dürüst olacağız: Doğru Instagram yatay fotoğraf boyutlarını elde etmek zor olabilir!

Bunun nedeni, mükemmel Instagram manzara fotoğrafı en boy oranının 1.91: 1 olmasıdır .

Bu boyutlarla yatay fotoğrafınız Instagram’da kenarlıksız güzel bir şekilde görüntülenecektir.

Ancak, 16: 9 en boy oranına kadar yatay fotoğraflar yükleyebilirsiniz ve uygulama otomatik olarak fotoğrafın çevresine bir kenarlık ekleyecektir.

Instagram’da manzara nasıl eklenir?

Instagram, beslemenize manzara fotoğrafları eklemeyi her zamankinden daha kolay hale getirdi. İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. Instagram’ı aç
 2. Gönderi Ekle düğmesine (artı işaretli bir kare) dokunun
 3. Yüklenecek fotoğrafınızı veya videonuzu seçin
 4. Fotoğraf ekranının sol alt tarafındaki tam boyutlu düğmeye dokunun (iki köşeye benziyor). Bu, fotoğrafınızı otomatik olarak yatay orana (veya fotoğraf yönü dikeyse dikey) ayarlayacaktır.
 5. Yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için sıkıştırarak fotoğrafın kırpılmasını daha fazla ayarlayabilirsiniz.
 6. Yüklemenize devam etmek için İleri’ye dokunun !
 7. Feed’inizde sık sık manzara fotoğrafları kullanıyorsanız, her biri için aynı en boy oranına bağlı kalmak en iyisidir.

Aksi takdirde, takipçileriniz kayarken dikkatleri şovu durduran fotoğraflarınızdan gereksiz yere dağıtabilir!

İlk denemede Instagram için en iyi yatay fotoğraf boyutunu yakalamak için fotoğrafınızın yüksekliğinin en az 1080 piksel olduğundan emin olun

Bu, fotoğraf kalitenizi mobil cihazlarda ve masaüstünde yüksek tutacaktır!

Instagram video gönderisinin boyutlarına geçmeden önce, hızlı bir özet yapalım!

Instagram Video Gönderisinin Boyutları

İdeal Video Çözünürlüğü: Kare ve Atlı Karınca – 1080 piksel x 1080 piksel Dikey – 1080 piksel x 1350 piksel Yatay – 1080 piksel x 608 piksel

Takipçilerinizle bağlantı kurmak için favori ortamınız video ise, içeriğinizi yüklemek ve yayınlamak için doğru boyutları elde etmek çok önemlidir.

Bu şekilde, hareket halindeyken çekimler yükleyebilirsiniz!

En boy oranları, uzunluk ve gerekli boyutlar dahil olmak üzere aşağıda bu gereksinimlerden bazılarından bahsedelim!

Instagram videosunun boyutları nelerdir?

İnstagram post boyutu fotoğraf gönderilerinde olduğu gibi, feed’inizde kare, yatay veya yatay videolar kullanma seçeneğiniz vardır. Her biri için ideal boyutlar:

 • Kare ve Atlı Karınca – 1080px x 1080px
 • Dikey – 1080 piksel x 1350 piksel
 • Yatay – 1080px x 608px

Her birinin en boy oranı, yatay videolar için önerimiz dışında, fotoğraf gönderileriyle aynıdır:

 • Kare ve atlı karınca videolar için 1: 1 en boy oranı
 • Dikey videolar için 4: 5 en boy oranı
 • Yatay videolar için 16: 9 en boy oranı
 • Yatay videolar için 16: 9 en boy oranını önermemizin nedeni, videonuzu fotoğraf yayınlarında kullanılan 1.9: 1 en boy oranında düzenlemenin çok zaman ve çaba gerektirmesidir.

Instagram kullanıcıları videoları 16: 9 oranında görüntülemeye alışkındır, bu nedenle videonuzu 16: 9’dan değiştirmek için kırpma ve düzenleme zamanı ve çabası muhtemelen buna değmez. 😪

Instagram videolarınızı yayınınıza yüklemek söz konusu olduğunda bilmek için bazı minimum ve maksimum gereksinimler de vardır. Instagram video yayınınız maksimum şunlara sahip olmalıdır:

Saniyede 30 kare
60 saniye uzunluğunda
4 GB dosya boyutu
Videonuz bu gereksinimlerden herhangi birini aşarsa yükleme yapamazsınız, bu nedenle video içeriğinizi planlarken bu önemli sayıları aklınızda bulundurun! 😎

Instagram fotoğraf gönderileri gibi, videonuzu çektiğiniz yön (kare, yatay veya dikey), her biri için minimum ve maksimum çözünürlüklerin ne olduğunu belirleyecektir. Minimum çözünürlükler:

 • Kare ve Atlı Karınca Instagram Videosu Minimum Çözünürlük 600 x 600’dür
 • Portre Instagram Videosu Minimum Çözünürlük 600 x 750’dir
 • Manzara Instagram Videosu Minimum Çözünürlük 600 x 315

Video dosyanız yüklediğinizde sıkıştırılacağından, izin verilen maksimum çözünürlüğü kullanmanızı öneririz. Maksimum çözünürlükler:

 • Kare Instagram Videosu Maksimum Çözünürlük 1080 x 1080’dir
 • Portre Instagram Videosu Maksimum Çözünürlük 1080 x 1350
 • Manzara Instagram Videosu Maksimum Çözünürlük 1080 x 608
 • Carousel Instagram Videosu Maksimum Çözünürlük 1080 x 1080’dir.

Videolarınızda maksimum çözünürlüğü kullanarak kristal netliğini koruyabilirsiniz.

Instagram Hikayeleri ve Reels Boyutları

Hikayeler gibi, Instagram Makaraları da dikey, tam ekran ve mobil cihazlarda görüntülenecek şekilde tasarlanmıştır.

Bunu akılda tutarak, 9:16 en boy oranını kullanmanızı öneririz. Doğrudan mobil cihazda çekim ve düzenleme yapmak, optimum boyutlara bağlı kalmanın iyi bir yoludur.

İPUCU: Bir Makaranın alt beşte biri, video başlığının görüntülendiği yerdir. Mümkünse bu bölümde önemli görsel öğeler bulundurmaktan kaçının.

IGTV Post Boyutları

En boy oranı 9:16 olan dikey IGTV videoları veya 16: 9 en boy oranıyla yatay bir video yükleyebilirsiniz .

Dikey video (9:16) için ideal boyut 1080 piksele 1920 pikseldir. Yatay video (16: 9) için ideal boyut 1920 piksele 1080 pikseldir.

Akılda tutulması gereken başka bir şey de IGTV kapak fotoğrafınızın en boy oranıdır.

Kapak fotoğrafı, kanal sayfanızda ve IGTV kategorilerinde görünecek olan şeydir, bu yüzden onu doğru boyutta yapmaya değer. Instagram, 1: 1.55’lik bir en boy oranı ve 420 piksele 654 piksellik bir boyut önerir.

IGTV’nizin bir önizlemesini Instagram yayınınızda paylaşmayı planlıyorsanız (daha fazla görüntü elde etmenin harika bir yolu), kapak fotoğrafınızın hem Instagram beslemesinde (1.91: 1-4: 5) hem de Instagram profil ızgarası (1: 1 oranında kırpılmış).

Ve unutmayın, yayınladıktan sonra bir IGTV kapak fotoğrafını düzenleyemezsiniz – bu yüzden buna biraz daha dikkat etmeye değer.

En İyi İnstagram Post Boyutu Nedir?

Vay canına! İnstagram’daki tüm heyecan verici yeni özellikler, takipçilerinizle etkileşim kurmanın yeni içerik fırsatları ve harika yollarından oluşan bir dünya açtı. Ayrıca, bu içeriği oluştururken akılda tutulması için birkaç yeni en boy oranı ve boyut da  yeniden oluşturuldu.

İnstagram post boyutu ölçüleri nasıl olmalıdır?

 • instagram Fotoğraf Meydanı: 1080px x 1080px
 • instagram Fotoğraf Portresi: 1080px x 1350px
 • instagram Fotoğraf Manzarası: 1080px x 608px
 • instagram Video Meydanı: 600px x 600px
 • instagram Video Portre: 600px x 750px
 • instagram Video Manzarası: 600px x 315px
 • instagram Video Döngüsü: 600px x 600px
 • instagram Hikayeleri Fotoğrafı: 1080px x 1920px
 • IGTV Kapak Fotoğrafı: 420px x 654px

İnstagram post boyutu hakkında bilgi verdik. İnstagramla ilgili başka yazılarımızı okumak isterseniz aaşığya bağlantı bıraktık .

İnstagram Hesap Silme

İnstagram Gizli Hesap Görme

Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma 11 Yolu (+ Tarayıcı Uzantıları)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.