İlk Özel Banka Nedir?

A+
A-
İlk Özel Banka Nedir?

İlk özel banka çok merak edilen konuların başında geliyor. İlk özel banka denilince herkesin hemen aklına Ziraat Bankası geliyor ancak Türkiye’nin ilk özel bankası Atatürk zamanında kurulmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarında ekonomik adımlar atılmış ve birçok bankanın temeli atılmıştır. Günümüzde varlığını sürdüren bazı bankaların kuruluş tarihleri cumhuriyetin ilk yıllarına kadar uzanmaktadır.

Osmanlı Devleti’nin son yıllarında bankaların temelleri atılmaya başlandı ve Osmanlı padişahları ilk bankayı kurmuşlardır. Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla birlikte Cumhuriyetin ilanı sonrasında devletin gelişmesi ve ileri gitmesi için yatırımlar yapılmış ve devlete ait bankalarla birlikte özel bankalar kurulmuştur.

İlk Özel Banka Hangisidir

İlk özel banka kuruluşu Cumhuriyet ilanına dayanıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimiyle ilk özel banka Türkiye İş Bankası kurulmuştur. Türkiye İş Bankası Türkiye’nin ilk özel bankası oldu ve 26 Ağustos 1924 yılında kuruldu.

Türkiye İş Bankası bireysel ve ticari faaliyette bulunan en büyük özel bankadır. Cumhuriyet ilanından sonra kurulan o dönemin ilk büyük özel bankasıdır. İlk ulusal banka niteliğinde olan İş Bankası İzmir Birinci İktisat Kongresi’nde alınan kararla kurulmuştur.

Türkiye İş Bankası’nın ilk genel müdürü Celal Bayar olmuştur. Banka hizmete 10 personel ile başlamıştır. Genel merkezi Ankara’da kurulan ilk özel banka 1924 yıllarının sonlarına doğru İstanbul’da şubesini açarken, 1925 tarihlerinde Bursa ve İzmir’de şubelerini açmıştır.

Türkiye’nin ilk özel ve ulusal bankası olan Türkiye İş Bankası başlangıçta  250.000 lirası ödenmiş 1 milyon lira sermaye ile kurulmuş olup, bankanın kurucu üyeleri arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün yanı sıra 36 kişi de bulunuyordu.

Türkiye İş Bankası kurulduğu dönemlerde banka olmanın dışında şeker, cam, dokuma sektörlerinde ön plana çıkmış ve girişimci olarak hizmet vermiştir. Bunun yanında maden, liman, kömür işletmeleri gibi pek çok sektörde sanayi kuruluşlarında öncü olmuştur. 1927 tarihinde ise İtibar-ı Milli Bankası ile iş birliğine giderek sermayesini 4 milyona yükseltmiştir.

İlk Özel Banka: Türkiye İş Bankası

Cumhuriyetin ilk dönemlerinde kurulan Türkiye’nin ilk özel bankası Türkiye İş Bankası tasarruf ve kalkınmanın temelini oluşturmuş ve ekonominin kalkınmasını sağlamıştır. İş Bankası Türkiye’ye ilk defa 1928 yılında kumbaralar getirmiştir. Gün geçtikçe büyüyen banka şubelerini ve çalışan sayısını da arttırmıştır. Ayrıca 1932 yıllarında Hamburg-Almanya ve İskenderiye-Mısır şubelerini açarak yurt dışına şube açan ilk Türk bankası olmuştur.

İş Bankası özellikle 1950’li yıllarda sanayileşmeye önem vermiş ve imalat başta olmak üzere pek çok sanayi kuruluşlarına yatırım yapmıştır. 1960 ve 1970’li yıllarda büyüyen banka şube sayısın hızla arttırmış ve 1980’li yıllarda da yurt dışı şubelerine de önem vermiştir.

İlk özel banka Türkiye İş Bankası 1982 yılında Türkiye’ye ilk ATM’leri getirmiştir. Ülkemizde bankamatik kelimesinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. 1997 yılında ilk internet şubesini de açmış ve bu alanda hizmet vermeye başlamıştır.

İş Bankası’nın genel tarihini kendi web sitesinden de okuyabilirsiniz. Bizler bu kaynaklardan yararlandık. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.isbank.com.tr/bankamizi-taniyin/o-gunlerden-bugunlere

Türkiye İş Bankası Ortaklık Yapısı

Türkiye’nin ilk özel banka niteliğini taşıyan bankası farklı bir ortaklık yapısına sahiptir. Ortaklık yapısı 2019 Eylül ayına göre aşağıdaki gibidir.

  • Türkiye İş Bankası A.Ş. Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı: %39,89
  • Halk oranı: %32,02
  • CHP (Cumhuriyet Halk Partisi): %28,09

Atatürk’ün hisseleri ölümünden sonra Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna bırakılmıştır.

Türkiye’nin İlk Bankası

Türkiye Devleti kurulduktan sonra İzmir İktisat Kongresi sonrası ekonomik kalkınmanın temelini atmak için birçok girişimlerde bulunuldu. Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye’nin ilk bankası Türkiye İş Bankası Atatürk’ün girişimleriyle kurulmuştur. Türkiye’nin ilk bankası olmasının yanı sıra ilk özel ulusal bankasıdır.

Türkiye İş Bankası’nın ilk genel müdürü Celal Bayar olmuştur. Ankara’da merkezi bulunan iş bankası Türkiye’nin önde gelen bankaları arasına girmiştir.

Osmanlı Devleti’nin ilk bankası ise Bank-ı Dersaadet’tir. Bu bankanın adı daha sonra Osmanlı Bankası olarak değiştirilmiştir.

Osmanlıda İlk Banka

Osmanlı Devleti’nde kurulan ilk bankanın adı Bank-ı Der Saadet’tir. 1847 tarihinde İstanbul’da bankerlerce kurulmuş ilk Osmanlı bankası olma niteliğini taşıyor. Sonra adını değiştirip Osmanlı Bankası olmuştur.

Bank-ı Dersaadet Kim Kurdu

Osmanlı Devleti’nde kurulan Bank-ı Dersaadet 1847 tarihinde İstanbul Galata bankerlerince kurulmuştur.

Osmanlıda İlk Özel Banka

Osmanlı Devleti’nin ilk özel bankası Bank-ı Der Saadet Galata bankerlerince kuruldu. Bankanın ilk adı Banque de Constantinople (Bank-ı Der saadet) olmuştur. Osmanlı Devleti’nin bu ilk özel bankasının sermayesi düşüktü ancak saygınlığı yüksek olduğu için Avrupa ülkelerince poliçeleri kabul ediliyordu.

Bank-ı Der Saadet kısa vadeli borçlarını ödeyemediği için 1852 tarihinde kapatıldı. Yerine 1856 yılında Osmanlı Bankası kuruldu.

Sonuç

İlk özel banka Türkiye İş Bankasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk bankası olma özelliği de taşıyor. Osmanlı Devleti’nde kurulan ilk bankanın adı ise Bank-ı Der Saadet’tir. Osmanlı Devleti’nde ilk banka Sultan Abdülmecit döneminde kurulmuştur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.