Demir Fiyatları

A+
A-
Demir Fiyatları

Demir fiyatları ne kadar oldu? Demir fiyatlarındaki döviz etkisini ve enflasyon farklarını günlük olarak bu yazımızdan sizlere paylaşıyoruz. İnşaatta kullanılan demir fiyatları bugün ne kadar oldu? Günlük fiyatları güncellemelerini 2022 yılına göre öğrenin.

Ülkemizde inşaat sektörü her geçen gelişmekte ve demir kullanımı da buna bağlı olarak artmaktadır. Demir fiyatlarının artmasıyla birlikte emlak fiyatları da artmaktadır.

İnşaat demir fiyatları günümüzde sabit fiyatla kalan bir ürün olmaktan çıkarak sürekli fiyatı değişen bir ürün haline geldi. Gün gün fiyatları bile değişen demir cinsine göre de fiyatları farklılık gösterebiliyor. Demir borsası da her geçen gün fiyat değişiklikleriyle inşaat sektörünün sıkıntıya girmesine neden oldu.

İnşaat demir fiyatları 8’lik, 10’luk ve 12’lik olmak üzere farklı cinslere ayrılmaktadır. Bu cinslere göre fiyatlarını da öğreneceksiniz.

Demir Fiyatları 2021

İnşaat demir fiyatları 18 Kasım 2021 tarihine göre ton başına demir kilosu 9.090 ₺ olmuştur. Demir fiyatları dolar cinsinden endeksi de 10.123 ₺ olmuştur.

İnşaat demir fiyatlarında demirin kilosunu öğrendik. Çeşitli demir türlerini ve ton fiyatlarını öğrenelim.

Demirin Kilosu Ne Kadar?

Demir fiyatları demir kilosuna göre hesaplanmaktadır. 1000 kilo demir 1 ton demir eder. Buna göre demirin kilosu 9.09 TL’dir. Demir kilo üzerine satılır ancak bazı durumlarda ton olarak da alınır.

İnşaat Demir Fiyatları 2021 / Güncel Fiyatlar

İnşaat sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında olan inşaat demirleri fiyatları kasım ayında güncellendi. Kasım 2021 tarihinde inşaat demir fiyatı kilo cinsinde 9.09 TL olmuştur. Son yıllarda demir borsası çok hareketli hale gelmiş ve emlak fiyatlarını etkilemiştir. Ev fiyatları da demirden nasibini almıştır.

Demir fiyatlarının artmasının birçok nedeni vardır. Bunlardan bazılarını öğrenelim.

  • Demirin çıkartılma maliyetinin artması
  • Demirin işlenmesi ve çalışan işçilere verilen ücretin arttırılması
  • Nakliyat ücretleri ve vergiler
  • Pandemi süreci
  • Dövizlerin artması

8’lik Demir Fiyatı

İnşaatlarda kullanılan 8’lik demir fiyatı da demir fiyatlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. 8’lik demirler çapları 8mm, birim ağırlıkları 0.395 mt/kg olan demir çeşitleridir. 8’lik demirlerin boyları 12 metre uzunluğundadır. Ölçülerde değişiklik olmaz standart olarak üretilir. 8’lik tam boy demir 4.750 kg ağırlığındadır. 4.750 kg demir ise 40.7 TL olarak fiyatlandırılır.

Bu fiyatlar sabit değildir. Bölgeden bölgeye göre değişkenlik gösterebilir. Çok fiyat farkları olmaz. Demirin alınacağı yerlere göre fiyatlandırmalarda değişebilir.

12 lik demir kaç kilo?

1 metrelik 12’lik demir 888 gramdır. 12’lik boy demir 10,656 kg’ dır.

1 Ton Demir Fiyatı 2021

1 ton demir kasım 2021 güncel tarihe göre 9.090 ₺ olmuştur. Eğer dolar üzerinden demir ton hesabı yaparsak 760 $ + KDV olarak hesaplanabilir. Ton demir fiyatları sabit değildir. Demirin cinsine ve bulunduğu yere göre fiyatlarında değişiklikler olmaktadır.

Demir sürekli fiyatları değişen ürünlerin başında geliyor. İnşaat demir fiyatları nakliyat ücretleri, fabrikalara yakınlık ve çeşitli hava koşulları gibi temel durumlardan etkilenmektedir.

Yıllara göre demir fiyatları

Yıllara göre demir fiyatları sabit kalmamış. Döviz ve enflasyonlara bağlı olarak artış göstermiştir. Kimi yıllarda demir fiyatları azalırken kimi yıllarda artış göstermiştir. Yıllara baktığımızda 2015 yılında demir fiyatlarında azalma olmuş ancak sonraki yıllarda demir fiyatları sürekli artmıştır. 2019 yılında sonra demir fiyatlarındaki artış neredeyse 2 katına çıkmıştır.

Yıl Fiyatı
2014 Demir Fiyatı 1.420 ₺
2015 Demir Fiyatı 1.203 ₺
2016 Demir Fiyatı 1.819 ₺
2017 Demir Fiyatı 2.669 ₺
2018 Demir Fiyatı 2.886 ₺
2019 Demir Fiyatı 3.211 ₺
2020 Demir Fiyatı 5.739 ₺
2021 Demir Fiyatı 9.090 ₺

Demir Fiyatları Ne Olur? 2022

Demir fiyatları dövize bağlı olarak artmaktadır. Ülkemizde dövizler sürekli arttığı için her geçen gün demir fiyatları artmaktadır. Sabit kaldığı ya da düştüğü olmamıştır. Bugün aldığınız demir yarın fiyat olarak daha yüksek olmaktadır. Demir fiyatları ne olur? Derseniz düşmez dolar kurunun sürekli artmasıyla birlikte demirin fiyatları da artar.

Ülkemizde her ne kadar demir çelik fabrikaları olsa da bazı firmalar demir ihracatı yaparken gümrük vergilerinden dolayı demirin fiyatlarına da bunları yansıtıyor. 2022 yılına az bir süre kaldı ve 2022 yılında da demir fiyatlarının düşeceğini sanmıyoruz aksine dolar kurunun böyle devam etmesi üzerine demir fiyatları da buna bağlı olarak artacaktır. 

Demir fiyatları ne olur? Ne zaman düşer ne olursa düşer gibi sorulara vereceğiniz bir cevabınız varsa aşağıda bulunan yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Demir Fiyatları Ne Zaman Düşer Yorumlar

Demir fiyatları ne zaman düşer yorumlar incelendiğinde düşme olasılığının 2021 yılında olmadığını görüyoruz. Pandeminin etkisiyle de birlikte demir önceki yıllara oranla 2 kat artmış durumdadır. Her geçen gün de artmaktadır. 2022 yılında düşeceği ön görülmüyor. TL Dolar karşısında değer kaybettikçe demir de güç kazanıyor ve fiyatı artıyor. Tahminimizce şimdiki fiyatlardan demir almak çok mantıklıdır. (Yatırım tavsiyesi değildir.) 2022 yılında demir fiyatları artacak ve belki de 10 liranın üstüne çıkacaktır.

Hurda Demir Kilosu Ne Kadar? 2021

Hurda Fiyatları | Demir Fiyatları

Hurda Fiyatları | Demir Fiyatları

Demir fiyatları hurda demir piyasasını da etkilemiştir. Hurda demirlerin kilosu da buna bağlı olarak artmıştır. Hurda demir alım ve satımlarında demir fiyatları her geçen değişmektedir. Hurda demir kilosu güncel kasım ayında 4.55 TL’dir. 

Yıl Fiyatı
Üretim Artığı Demir Hurda 4.71 ₺
Karışık ve Toplama Demir Hurda 4.07 ₺
Demir Talaşı Hurda 4.70 ₺

Payas Demir Fiyatları Ne Kadar?

Hatay Payas ilçesi demir fiyatları kasım ayına güncellendi. Aşağıda bulunan demir fiyatlarını tablo halinde görebilirsiniz.

Demir Türü Fiyatı
8 MM 9000 ₺
10 MM 8940 ₺
12-32 MM Arası 8880 ₺

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.